Ma ostan puitu Lõuna-Euroopast, sest seal on kõrged standardid ja pikaajalised traditsioonid puidu looduslikuks kuivatamiseks. Puitu kuivatatakse kuivas ja päikesepaistelises kliimas vähemalt 5 aastat, kuni selle niiskustase on maksimaalselt 10%.
Käin ise kohapeal ja valin lauad isiklikult välja. Lõuna tamm on tavalisest tammest tumedam, lõuna vaher on peaaegu täiesti valge. Valget vahert saab näha näidislauas “Taani – Odense”.
käsitsi töötlemise kohta:
Kõik tooted on 100% käsitsi valmistatud. Kontuurid joonistatakse ja lõigatakse käsitsi freesiga. Mere- ja jõe põhja tekstuuri loomine, lihvimine, viimistlus, C-profiilid, jalad – kõik tehakse käsitsi.
Isegi kui ma väga tahaksin, ei oleks võimalik teha kahte täiesti ühesugust toodet, sest merepõhja reljeef ja puidu kuju on alati erinevad.
C-profiilide ja kinnitusdetailide kohta:
C-profiilid on vajalikud selleks, et lauaplaat ei kõverduks. Kui ümbritsev õhuniiskus muutub, võib puit paisuda või kokku tõmbuda. C-profiilid võimaldavad puidul liikuda mööda profiili pinda, kuid mitte painduda.
Lauajalad kinnitatakse C-profiilide külge, mis annab puidule täieliku vabaduse loomulikuks paisumiseks ja kokkutõmbumiseks.
laki kohta:
Ma eelistan katta tooted mati või poolmati lakiga. Avatud epoksiidvaik kriimustub kergesti ning laseb niiskusel puusse tungida. Lakk annab väga kõva ja veekindla kattekihi.
Praegu populaarne õliviimistlus takistab vee imendumist ainult esialgu. Nagu enamik õlitootjaid ise märgivad, tuleb pinda iga 3 aasta tagant uuendada. Kui see jääb tegemata ja lauale satub kohvi või punast veini, võib plekk jääda igaveseks…
Ainus tõeliselt toimiv alternatiiv, mida olen näinud, on “Rubio Monocoat” õli koos “N3 Nano” kaitsekihiga. Lakiga katmata puit imab ka rohkem niiskust ja paisub tugevamalt, mis suurendab lõhenemise ja kõverdumise ohtu.